Richmond Hill
 
 

JEI News

JEI 2016 Math Olympiad Winners
JEI is proud to announce the winners of the 2016 JEI Math Olympiad.
Prizes and certificates will be distributed to each JEI Learning Center within the next week. Congratulations, everyone!
If you are not a JEI enrolled student, your prize will be available for pick-up at your nearest JEI location.
You may view your report card: http://us.jei.com/contest/reportcard

West Coast Winners:

1st Grade

1st Place - Evan Ting, JEI Coquitlam
2nd Place - Ian Desai, JEI East Fremont
3rd Place - Julian Son, JEI LA-Koreatown
Merits - Chaitra Thummala, JEI San Ramon, Rishi Singh, JEI San Ramon, Varun Madhavan, JEI East Fremont, Yonnie Yang, JEI Austin, Eva Yoon, JEI LA-Koreatown, Parnav Swaminathan, JEI South San Jose, Vaishu Sanagavaram, JEI Katy-Richmond

2nd Grade

1st Place - Ishaan Pedireddy, JEI San Ramon
2nd Place - Hiresh Siddan, JEI San Ramon
3rd Place - Adhrit Tiwari, JEI East Fremont
Merits - Shona Moonka, JEI San Ramon, Kai Li, JEI Chula Vista, Jeeihn Son,  JEI Austin, Hyunjae Kim, JEI South San Jose, Pranit Gupta, JEI East Fremont

3rd Grade

1st Place - Julian Yang, JEI San Diego
2nd Place - Anish Kumar, JEI San Ramon
3rd Place - Steve An, JEI San Diego
Merits - Andrew Sunwoo, JEI Cupertino, Krish Singh, JEI San Ramon, Aarav Gupta, JEI Katy-Richmond, Ryan Qin, San Diego, Abhijoy Sarkar, JEI San Ramon , Seungje Bae, JEI Coquitlam, Ruthvik Dugyala, JEI San Ramon

4th Grade

1st Place - Sumukh Venkatesh, JEI South San Jose
2nd Place - Brandon Salim, JEI San Diego
3rd Place - Ashray Pamula, JEI San Ramon
Merits - Minseo Kwon, JEI San Diego, Katherine Min, Cupertino CA, Kharis Chang, Calgary AB, Erdem Enkhbilea, JEI LA-Koreatown, Ryan Kim, JEI San Diego, Seunghun Han, JEI LA-Midwilshire
 
5th Grade

1st Place - Hyundo Kim, JEI South San Jose
2nd Place - David Lee, JEI Austin
3rd Place - Yeonsoo Kang, Coquitlam BC
Merits - Sunghyun Eun, Coquitlam BC, Alex Seoklyun Kim,  JEI Austin, Shelley Fernando, East Fremont CA , Jenny Seong An, JEI San Diego, Brian Jeon, JEI Austin, Ayman Ahmed Khan, JEI Milbrae

6th Grade

1st place - Colin Lee, JEI San Diego
2nd Place - Srujana Plouri, JEI Cupertino
3rd Place - Arya Medapati, JEI South San Jose
Merits - Aaron Koc, San Jose CA, Jiseob Shin, JEI Austin , Kailash Ramesh, JEI  San Ramon, Alisha Manocha, JEI Pleasanton,  Pooja Ramadas, JEI San Ramon

7th Grade

1st Place - Meghna Pamula, JEI San Ramon
2nd Place - Jin Woo Park, JEI Chula Vista
3rd Place - Sonali Bhattacharjee, Fremont CA
Merits - Seungmin Lee, Coquitlam BC, Emily Kwon, San Diego CA, Srikar Chintala, JEI South San Jose, David Yoon, JEI Encinitas

8th Grade

1st Place - Jeffrey Liu, Fremont CA
2nd Place - Sai Ramadas, San Ramon CA
3rd Place - Seonggeun Park, JEI Chula Vista
Merit - Seongmin Seo, JEI Chula Vista

East Coast Winners:

1st Grade    
1st Place Aarthi Kondra Bedminster
2nd Place Richard He Auburndale-Whitestone
3rd Place Christopher Kim Closter
Merits Kasey Lee NY-Misun Lee
  Cody Sung Fresh Meadows
  Harry Gao  
  Derek Peng Livingston
  Peter Emmi Cresskill-Tenafly
  Armaan Chawla Gaithersburg
     
2nd Grade    
1st Place Kyle Au-Yeung Richmond Hill
2nd Place Rithik Gumpu Princeton 
3rd Place Ryan Zhu Livingston
Merits Rohan Shah Gaithersburg
  Jonathan Feldman  
  Cindy Chen  
  Richard Cheng Livingston
  Aaditya Mittal  Old Bridge
     
     
3rd Grade    
1st Place Nikhita Bhat Gaithersburg
2nd Place Brennan Lee Waldwick-Allendale
3rd Place Vincent Yang Herricks
Merits Idhant Gode Gaithersburg
  SanyaB Bharti North Bethesda
  William Kwon Cresskill-Tenafly
  Rithvik Rajesh North Edison
  Ishan Raghavendra  
     
     
4th Grade    
1st Place Namit Agrawal  
2nd Place Ryan Hwang NY-Estela Cha
3rd Place Aaron Lee NY-Estela Cha 
Merits Christopher Qiu  
  Snugdha Nagpure Burlington
  Ian Lee Fort Lee
  Allen Wang  
  Keira Chen Warren
  Christine Koushagjian Waldwick-Allendale
     
5th Grade    
1st Place Ashrith Athmaram East Brunswick
2nd Place Jack Xu Livingston
3rd Place Aadarsh Kalyan  
Merits Olivia Oh Fort Lee
  Elliot Li  
  Elie Zheng  
  Kevin Shen Waldwick-Allendale
  Anjali Vajjalla South Plainfield
     
6th Grade    
1st Place Yul (Julia) Kim  
2nd Place Kevin Fu Warren
3rd Place Purvi Jonnalagadda Fort Lee
Merits Siddarth Kunnisetty Edison-Piscataway
  Vijay Tummalapenta  
  Jonathan Kim Great Neck
  Vasumathi Venkat Edison-Piscataway
  Jason Li Herricks
  Eugene Chu Cresskill-Tenafly
     
7th Grade    
Grand Prize Wesley Tseng Warren
1st Place Deepak Gopalakrishanan Marlboro
2nd Place Nipun Banerjee Hillsborough
3rd Place Minjune Kim Burlington
Merits Euhan Kim Burlington
  Shadmehr Khan Marlboro
  Alan Rza  
  Anthony Diomidous Paramus
  Jason Wang Marlboro
     
8th Grade    
1st Place Sunay Joshi Closter
2nd Place Steven Mi  
3rd Place Rohith Bodduluri Bensalem
Merits Janelle Garcia Hasbrouck Heights
  Abigail Lee NY-Serena Park

 
News
 

© 2017 JEI Learning Center. All rights reserved. | Privacy Policy

User Login